Ersev.com-Haber-Güncel-Spor-İddaa-Forum-Video-Foto Galeri-Film İzle

Tata Yedek Parça

Tata Yedek Parça
01 Ocak 2016 - 18:35 'de eklendi ve 735 kez görüntülendi.

Yedek Parça Nedir?

Bir taşıtın bozulan veya aksayan parçalarını değiştirmek için kullanılan parçalara yedek parça denir.

Yedek Parça Belgelendirmenin Önemi;

Yedek parçaların Belgelendirilmesinin bir hedefi, otomobillerin onarım endüstrisinin kalite seviyesini direkt olarak artırmak, ürünleri ve hizmetleri iyileştirmektir.

Tüm diğer Belgelendirme faaliyetlerinde olduğu gibi, yedek parçaların belgelendirilmesi için;

  • Tüm diğer Belgelendirme faaliyetlerinde olduğu gibi, parçaların belgelendirilmesi:
  • Kapsam dâhilinde bulunan endüstriyel sektör ve hizmetlerin türünü,
  • Belgelendirmeyi ve bunun piyasaya sunulmasını sağlamak amacı ile geliştirmeye yönelik mevcut ekonomik imkânları,
  • Endüstri ve pazarın teknik durumunu ya da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Bir Belgelendirme sistemi, bürokratik bir sisteme değil, çevik bir sisteme sahip olmalıdır ve bununla birlikte farklı öğeleri bir araya getirerek, tüm ilgili parçalar için harekete geçirebilme görevini yapabilmelidir. Farklı sektörler arasında ki bir anlaşmanın müzakeresine bir ortam sağlamalı, bununla beraber bilgi ve tecrübe temin edebilmelidir.

Gerekli güvenlik ve kalite seviyelerine ulaşıldığı hususunda tüketiciler, kamu makamlarını ve kullanıcıları ikna etmek için yeterli, ahenkli bir ortam yaratmalıdır.

Kanunlar Yedek Parçalar İçin Ne Diyor?

Kanunlar diyor ki; eğer ki ürün belirli kriterler ile üretilmişse orijinaldir. Hangi kutuda satılmış olduğu ürünün orijinalliğini değiştirmez. Eğer Araç üreticisinin kutusunda üretilirse “orijinal“, başka bir kutuda üretilirse eşdeğer parça olarak ifade edilir. Ancak kanunda detayları ile belirtilmiş bütün parçalar orijinal muamelesi görür.

Oto Çıkma Parça Nedir?

Otomotiv sektöründe bulunan çıkma parçalar, kazalı (kaskolu) ve hurda belgeli araçların üzerinden bulunan revizyonlu veya revizyonsuz, tekrar kullanılabilen parçalara denir.

Oto Çıkma Parçalar Neden Alınır?

Günümüzde kullanılan bazı model araçlarda yedek parça bulma ve eşdeğer parça bulabilme gibi sıkıntılar olmaktadır. Bu sıkıntılar özellikle Tata yedek parça ve Proton yedek parça model araçlarda yaşanmaktadır. Bu sıkıntıların giderilmesi adına hurdalığa ayrılmış veya kazalı araçların hasar alınmamış bölgelerinin kullanılabilecek orijinal parçalarının çıkartılması işlemidir. Perte ve hurdaya ayrılmış olan araçlarda ki orijinallikten de faydalanılması, parçaların sağlam ve kullanılabilir olması bakımından ayrıca ekonomik yönden uygun olmasıda araç sahiplerine kolaylık sağlamaktadır.

İLETİŞİM:

0535 352 98 78

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER