Ersev.com-Haber-Güncel-Spor-İddaa-Forum-Video-Foto Galeri-Film İzle

Azerbaycan-Ermenistan iç cephe hattında çatışma

Azerbaycan-Ermenistan iç cephe hattında çatışma
03 Nisan 2016 - 11:18 'de eklendi ve 1222 kez görüntülendi.

Gerilim tırmanıyor… Ermeni güçlerin sivil yerleşim birimlerini top atışına tutması sonucu bir Azerbaycanlı hayatını kaybetti. Azerbaycan ordusunun karşılık vermesiyle 3 Ermeni askeri öldürüldü. Rusya lideri Putin, iki ülkeye itidal çağrısında bulunup her iki taraftan da ‘bir an önce’ ateşkese gitmelerini istedi. Ancak henüz çatışmalar sürüyor.

Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğu ve eski Sovyetler Birliği çöküş arifesinde Ermenistan tarafından fiili işgal edildiği vurgulanıyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığına dayanarak tahribatın işte Ermenistan tarafından işlendiği ve çatışma sonucu 100’den fazla Ermeni askerinin öldüğü bildirildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun Ermenistan ve Azerbaycan hakimiyetini Dağlık Karabağ sorunu bölgesinde gerginliğin hemen azaltılması için önlemler almaya çağırdı.

BM Genel Sekreter çatışma taraflarını askeri operasyonlara derhal son koymaya, ateşkes anlaşmasına tam olarak uymaya ve hemen gerilimin azaltılması için adımlar atmaya çağırıyor”, diye beyanda kaydedildi.Bildiride Pan Gi Mun ağır silahların uygulanması ve sivil halk arasında da olmak üzere çok sayıda kayıplar hakkında bilgilerden rahatsız olduklarını bildirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER